Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Zatiranje demokratije u kolevci

Komentari (89) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 08 novembar 2011 14:11
Velja
Duboka zahvalnost gospodinu Vukadinoviću što nam i ovoga puta daruje svoje naočare za oštar vid, britko zaključivanje i nadahnuto predviđanje.

Naši vlastodršci (i pretendenti) bezalternativno nas guraju kandidaturi za grčki scenaio i konačno ropstvo. Grci bar pružaju otpor. A mi?
Preporuke:
180
3
2 utorak, 08 novembar 2011 14:13
oxi
"Za par dana Papandreu je prošao put od miljenika do luzera i negativca."
Ne znam odakle vam ovo da je Papandreu bio miljenik.O tome da su ga provukli za par dana kroz "blato" je bilo neminovno,ili "Evropa" ili narod grcke.
Svako od nas ima izbora da bira a on je izabrao,izdao je sopstveni narod za saku evra.
Preporuke:
33
58
3 utorak, 08 novembar 2011 14:14
Anka Krajina
"Samit lidera G20 o ekonomskoj krizi u Kanu pre nekoliko dana koštao je više od milijardu evra, a sve troškove pokriće domaćin Francuska. Samo na noćenja svetskih lidera potrošeno je milion evra.

Noćenje Sarkozija 37.000 evra...Angele Merkel i Dmitrija Medvedeva po 34.000 evra, Barak Obame 34.000 evra, Berluskonija 29.000 evra..."

Kako tek izgleda kad ne štede?! I sve preko leđa poreskih obveznika!
Mora da su one "patriote" iz deklaracije Preokret imali na umu ovakvo "minsko polje" preko kojeg bi poveli celu Srbiju u "svetlu" budućnost!
Preporuke:
114
2
4 utorak, 08 novembar 2011 14:17
Karlo
Svaka čast! Ovo što radi Đorđe Vukadinović ozbiljna je demistifikacija, a moglo bi se reći i jedina prava demitologizacija u našim medijima. Srpskim književnicima i novinarima (čast Ljiljani Smajlović i ostalim, ne baš brojnim izuzecima)demitologizacija je reč koju koriste za razvejavanje nakakvih "srpskih mitova". Sve liči na onu staru priču "drž' te lopova"... Međutim, mnogi od tih veleumnih silnika stvarno misle da rade nešto ispravno. E pored ostalog, zato su analize Đorđa Vukadinovića dragocene. Ko ima oči nek vidi.
Preporuke:
110
2
5 utorak, 08 novembar 2011 14:17
ivan3012
Kao i uvek...Vizionarski,objektivno,istinito,jasno...Dobronamerno..Savrseno..A od gdina Vukadinovica se i ne ocekuje drugo i drugacije..
Preporuke:
77
2
6 utorak, 08 novembar 2011 14:30
Saša
Prilično je neverovatno da se EU transformiše u nekakvu proširenu Nemačku jer Nemačka nema snage za tako nešto. To se najbolje vidi u Evropskoj centralnoj banci, gde su Italija i Španija, uz prećutnu saglasnost Francuske, uprkos žestokom nemačkom protivljenju postigli da ECB masovno otkupljuje obveznice upravo ove tri zemlje. Koliko god to ovde u Srbiji, gde se Nemačkoj i Nemcima pripisuju mitska svojstva, izgledalo neverovatno, mnogi u EU uopšte nemaju nikakvo strahopoštovanje prema Nemačkoj. Uostalom, zašto bi Italija i Španija koje su zajedno ekonomski jače od Nemačke i čine četrvtinu stanovništva EU dopustile da se neko prema njima ponaša kao prema Grčkoj. Tako da ako postoje samo dve mogućnosti, EU pod nemačkom dominacijom ili raspad, onda će biti raspad.
Preporuke:
77
4
7 utorak, 08 novembar 2011 14:36
Ružičasti panter
Prvo, poređenje Nemačke i Srbije nije primereno jer Srbija nije ekonomski prosperirala na račun ostatka Jugoslavije - naprotiv, nazadovala je - a Nemačka prosperira na račun EU, tačnije na račun južnjaka iz EU, posredstvom evra.

Drugo, Brisel zaista spasava nemačke i francuske banke, ali i odgovornost tih banaka, kao i odgovornost Grčke, treba nijansirati. Te banke su kreditima obezbeđivale izvoz nemačke i francuske industrije jer proizvođači iz ove dve zemlje ne mogu da se suoče na svetskom tržištu sa Kinom. Znači, čak i da su Grci bili manje "lenji" i čak da su se francuske i nemačke banke, razne rejting agencije i ostali, striktno držali pravila poslovanja - problem EU ostaje nerešen. A to je: sa ovom cenom radne snage uračunate u evropske proizvode, evropske zemlje jednostavno nemaju šta da traže na svetskom tržištu. Rešenje je ili deglobalizacija, tj. novi protekcionizam, ili spuštanje na nivo Kine, Indije i sličnih.
Preporuke:
74
4
8 utorak, 08 novembar 2011 14:36
Ružičasti panter
2.
Deglobalizacija je malo verovatna jer ona ne odgovara krupnom kapitalu (koji i jeste inicijator i promoter otvaranja granica za finansijske tokove), a spuštanje evropskih nadnica na nivo kineskih je isto tako malo verovatno jer je politički nemoguće. I zato se ovoj krizi ne vidi kraj. Za marksiste, radi se o terminalnoj krizi sistema. Za nemarksiste radi se samo o remontu nekih poluga na sistemu.
Preporuke:
65
4
9 utorak, 08 novembar 2011 14:45
Starac Fočo
Bravo!
Preporuke:
58
2
10 utorak, 08 novembar 2011 14:50
Mirjana Marinković
Joj što volim moju Srbiju u kojoj ima, kao i u čitavoj Evropi, evroskeptika.
Preporuke:
73
4
11 utorak, 08 novembar 2011 14:52
srđan conić
Srbija ne treba da se drži podalje od te priče Srbija iz te priče dok to još nije kasno treba da iѕvuče - da konačno skrene sa puta bez alternative od puta u ponor to je sada već izvesno. Međutim sada se postavlja ključno pitanje. Zbog čega je Grčka uzeta za primer. Zašto se na Grčkoj trenira strogoća kada Italija duguje više nego Grčka, Španija Irska Portugal zajedno. Da li je Grčka izabrana zato što je pravoslavna zemlja. Da li je Grčka odbrana da bi se namirili apetiti Turske koja će obezglavljenoj Grčkoj državi lako oduzeti sve što hoće od ostrva do glavnih luka koja za taj potez samo čeka odobrenje velikog brata.A to će se destiti onda kada on misli da je vreme da veliku Rusiju stavi pred izazov da mora da pomogne pravoslavnoj braći. Naravno evroentizijasti i neoliberali ponovo će reći da je ovo paranoična teorija zavere.Ali ovoj zaveri se bliži kraj. Sve karte su otkrivene a kada se nešto ne skriva onda to nije zavera. To je jedina pozitivna stvar u ovom trenutku. Skrivanja više nema.
Preporuke:
82
1
12 utorak, 08 novembar 2011 14:53
Predrag
Odlicna analiza g, Vukadinovica, a pogotova posljednja recenica iz iste mi je gotovo automattski pobudila asocijaciju i pitanje koje mozda i nije u direktnoj vezi sa tekstom g. Vukadinovica.
Ako sadasnja vlast u Srbiji nije dovoljno pametna, vjesta i dorasla poslu koji je preuzela - onda neka, makar, bude pokvarena, slatkoreciva i lazna kako bi vise nego razuman savjet g. Vukadinovica bio proveden u djelo.
Inace, nastavaljanje mahnitog srljanja prema necemu sto u sadasnjem trenutku djeluje potpuno neizvjesno a jos vise opsano, trebalo bi da za glasace bude pouzdan dokaz kako treba da se opredijele.
Posto je i manevarski prostor glasaca bitno ogranicen, najsigurnija varijanta bi bila NEGLASANJE ni za koga, kako bi se konacno vlasti stavilo do znanja da je ona sa glasacima na dva razlicita kolosijeka.
Preporuke:
26
5
13 utorak, 08 novembar 2011 15:08
Leoguy
Veoma cenim i poštujem mišljenje gospodina Vukadinovića. Zaista realno i na jednostavan način objašnjava aktuelnu situaciju. Kamo sreće da imamo takvog predsednika ili premijera! Verujem da ima takvih političara u Srbiji, ali im ta gore pomunuta plutokratija preko sadašnje nesposobne i korumpirane vlasti ne dozvoljava da deluju. Ne vidim načina da se naša domovina izvuče iz sadašnje krize ili bolje rečeno propasti. Možemo se u Boga uzdati, ali to nije dovoljno!
Preporuke:
40
1
14 utorak, 08 novembar 2011 15:09
OKVIR
Taj sistem koji zovemo demokratija, uvek pokazuje svoje pravo ( zlotvorsko ) lice kad dodje pod znak pitanja interes krupnog kapitala a posebno finansijske oligarhije.
Kad se pokusa u to dirnuti odmah se pokaze iskezena njuska fasizma.
Preporuke:
48
2
15 utorak, 08 novembar 2011 15:11
ludi skretničar
U određenim segmentima moć Imperije je i dalje neokrnjena.
Preporuke:
30
2
16 utorak, 08 novembar 2011 15:21
NADA AP
Čitajući ove redove ne može čovek ,a da se spontano ne upita: DA LI JE MOGUĆE DA MI ZAISTA TAKO ŽARKO ŽELIMO DA ŽIVIMO U OPISANOM "RAJU"!!!Da budem iskrena čitajući ovaj članak koji je gospodin Vukadinović, kao i uvek, izvanredno sročio ,ja sam se "smrzla".Samo sam pokušala da zamislim nas ovako male sa svim nsšim manama i osobinama ,apsolutno ne navikle na tu i takvu "demokratiju",bez ikakve podrške članica "raja"pošto nas ni jedna potpuno niti razume niti podržava.Ja znam da ja tamo ne želim ,ne želim da ni moja deca žive i rade u tom izčašenom ili bolje reći nemoralnom svetu.Žalosno je to što su očekivanja i nade mnogih Evroentuzijasta velike i nerealne .Ako nas ,ne daj Bože , i uguraju u tu Evropu oni će biti ti koji će biti najviše razočarani.
Preporuke:
55
1
17 utorak, 08 novembar 2011 15:24
Nenad
I Ja bih zahvalio gosp.Vukadinovicu na ovom jasnom i tacnom opisu situacije u Grckoj.Sada je u toku natezanje oko vlade,mada svi znamo da ona mora biti formirana.Gradjanima se manipulise nevidjenim medijskim pritiskom i pretnjama o propasti.Kao da ce zivot stati ako izadju iz EU.Inace politicari,od kojih se ocekuje ,,spas,,su isti oni koji su dovde i doveli.Zao mi je naroda koji ne odlucuje niocemu, a sve je dublje u psihozi propasti,koja ce neminovno dovesti i do bankrota,pre ili kasnije.Mislim da je uloga politicara da promovisu krizu,i puno me podseca na predratne pokusaje nasih politicara da izbegnu rat.A u stvari su bili ratni promoteri.Nista dobro ne ceka grcku,i mislim da mi netreba tome da se radujemo.Medeni mesec sa EU je prosao,a plasim se ni da tezak razvod nije daleko.
Preporuke:
39
1
18 utorak, 08 novembar 2011 16:21
Biljana Nikolić
Pametni se uče na tuđim greškama, budale na svojim...uskoro će morati da se smisli nastavak za one koji ništa ne nauče ni iz tuđih, ni iz svojih grešaka.

Nikad lečenje posledica nije rezultiralo otkalnjanjem uzroka. Na kraju se posledice toliko namnože, da ih je nemoguće sanirati,naravno uzrok ostaje netaknut.

Uzrok je oduvek bio i ostao - magična moć novca koji te izdvaja od drugih i daje ti privid da si bolji, važniji, značajniji od drugih.

Prvo se novac stvarao za jačanje država, pa se novcem kupovalo stvaranje i rušenje država, a sada se države koriste za stvaranje ličnog novca.

Srbija se javlja da obrne još jedan državnički kamikaza krug u ruskom ruletu - izgleda joj ne odgovara što je predhodne preživela.
Preporuke:
40
1
19 utorak, 08 novembar 2011 16:37
nokitj
Ako se odreknemo Evrope (za stalno il privremeno), čime će onda da nas ucenjuju?
Preporuke:
48
1
20 utorak, 08 novembar 2011 16:46
Puki
Da li iko tokom ove "krize" mogao naći komentar neke članice EU izuzev Namačke i Francuske?. Zna li se šta o krizi evra misli Luksemburg, Španija, Litvanija, Rumunija? Namerno navodim zemlje koje nisu u "evro zoni", jer one su ipak članice EU. Naravno ne zna se ništa. One zapravo ništa ne misle, niko ih ništa i ne pita, one ništa i ne odlučuju. One čekaju šta će odlučiti Merkelova i Sarkozi. Izem ti suverenitet.
Danas o Grčkoj odlučuju lideri Nemačke i Fransuske. Sutra će kada procene da je to potrebno, raditi isto za bilo koju drugu zemlju u EU. I Napoleon i Hitler su davali veću samostalnost državama koje su pokorili, nego što to danas rade Merkelova i Sarkozi. Briga njih za Grčku. Merkelovoj je potrebno bezcarinsko tržište od 430 miliona ljudi u kome će njena Nemačka plasirati svoju robu i uništavati privrede tih zemalja, razvijajući u njima one privredne grane(najčešće prljave tehnologije) za koje postoji njen trenutni interes.
Preporuke:
43
1
21 utorak, 08 novembar 2011 17:09
Mara iz Niša
Ja sam jedna obična žena iz naroda ali moram da priznam da bi meni u ovom trenutku više prijalo da pročitam šta danas gospodin Vukadinović misli o Habermasovoj apologiji države blagostanja i sl. izuma evropske socijaldemokratije, koja je, kao što sav narod zna, glavni kreator ovakve Evrope. Nisu Sarkozi ni Merkelova pravili evropsku super-državu no su to činili oni koji su se napajali ideologijom sa Habermasovog izvora. Jošte bih volela čuti kako gospodin Vukadinović tumači to što se ova prosvećena urbana i komunikativna velfer-Evropa na kraju opasno približila onoj Evropi o kojoj je maštao onaj Hajdeger u svojoj brvnari. Jerbo, meni se ovde nešto ne uklapa, a gospodin profesor je učen čovek i on mogao da mi to lepo pojasni. Uzdravlje!
Preporuke:
26
2
22 utorak, 08 novembar 2011 17:13
DUŠAN
To što se dešava sa Grčkom je nauk za Španiju, Portugal, Italiju i redom, a ”slučaj Papandreu” naravoučenije vladama koje su se odvojile od naroda. G. Đorđe je u pravu da je premijer iz Atine bio miljenik, ali ne zaboravite i da mleko nije voda - majka mu je Amerikanka i zna se čijom voljom je stigao na vlast i ko ga je, u vezi sa referendumom, navukao da dokazuje čija je poslednja u Evropi. Pa, nisu valjda doseljenici-mafijaši iz SAD, iako su ga sada pustili niz vodu, milosrdni da tek tako prepuštaju odluke Sarkoziju i posebno Merkelovoj. Grčka najviše duguje Francuzima i Nemcima, a daleko za njima su, po ukupnom iznosu od oko 5 mlrd, Amerikanci, kojima je u interesu da se u konkretnom slučaju pritaje. Grčka neće napolje, masi su podeljene mrkve, bura je do daljeg utihnula i igranka se nastavlja.Pojednostavljujem zbog prostora, ali bi dobro bilo da i ovi NAŠI shvate šta ih uskoro čeka. A i narod koji sve zna i, po običaju, pogrešno se opredeljuje za one što ne zaslužuju.
Preporuke:
38
1
23 utorak, 08 novembar 2011 17:14
Puki (nastavak)
Onog trenutka kada bude procenila da je dovolno ekonomski i politički jaka Nemačka će se, hladno, naoružati nuklearnim oružjem (konvencionalno već poseduje, a duboko sam uveren da ga nuklearno praktično već ima, ili da poseduje sve neophodne komponente da ga kompletira u roku od nekoliko meseci ili čak dana, isto kao i nosače tog oružja).
Sarkozi se, opet, nada da će kroz EU uspeti da ekonomski i politički kontroliše Nemačku, tog francuskog arhineprijatelja, njen ekonomski, politički, vojni razvoj i uticaj. Na njegovu veliku žalost, Nemačka polako, ali sigurno pruzima primat u EU, a Francuska postaje drugorazredna evropska sila. Tako je to kada pretrpiš katastrofu u ratovima i kada tvoja pobeda zavisi od pomoči drugih.
U isto vreme i jedni i drugi "gurkani" od Britanije i "Velikog Brata", bacaju skrivene, ćežnjive poglede na istok, tamo gde su i Napoleon i Hitler zaglavili i odakle su pobegli glavom bez obzira, vrebajući svoju šansu i slabosti Rusije.
Preporuke:
30
1
24 utorak, 08 novembar 2011 17:27
siniša
Zaključak da Srbija treba da se drži podalje od Evropske unije je koliko tačan toliko i neostvariv.

Na stranu što ja o "našim" vlastima imam samo reči prezira i nepoštovanja, ali veliko je pitanje koliko su oni uopšte krivi. Oni su mučenici upecani od strane stranih službi i njihovih domaćih slugu. Od država plaćeni, pa i naše, spletkaroši, prevaranti i lažovi, lažni bezbednjaci, prvo nameste neku nepodopštinu, ili već počinjenu nepodopštinu iskoriste, uhvate ih sa parama, koferčetom, ili u heroinom, ili u homoseksualizmu, ili u prostituciji, ratnom zločinu, otmicama i onda ih promovišu, da nam budu "naše" vlasti. Zatim ih ucenjuju i prinuđavaju da "vladaju" tako kako vladaju.
Oni su nemoćni bilo šta da urade, oni su zarobljenici, jadni i bedni poput Nedića, uhvaćeni i ucenjeni.

Srbija ne može i ne sme da raspiše referendum ni za EU ni za NATO.


Eto takva je ta Evropska unija i NATO.
Preporuke:
29
2
25 utorak, 08 novembar 2011 18:01
Crnjoje
Ali u oba slučaja, dakle, bilo da se Unija uruši, bilo da vaskrsne kao neka vrsta „prostoproširene“ Nemačke, za Srbiju je u ovom trenutku najmudrije da se, uz dužan respekt, drži malko podalje od te priče.


Kako da se to "drzi podalje"?

Da se Srbija mozda odseli na Istok?

Da glumi da ima svoju tehnologiju, iako prodaje sirovine?

Da se ugleda na Grcku pa da trosi ono sto nije zaradila?

Da glumi da pored nje ne zivi 120 miliona Germana?

Da mozda, kao drzava od 6 miliona gladnih i bez jos uvijek definisanih drzavnih granica, odluci da se integrise sa jos (ne)definisanijom istocnim savezima i udruzenjima?

Da glumimo da se grannicimo sa Rusima i da ce nam oni sve pozlatiti i dati?

zar vam nije jasno da Italijani (drzava od preko 50 miliona ljudi) moraju da slusaju Nemce a ne neki tamo gladni Srbi?

Toliko su mocni, da Rusi moraju da se savijaju pred njima!

Ali ne zbog nekog straha, nego postovanja i zbog svog brzeg privrednog napretka.
Preporuke:
11
77
26 utorak, 08 novembar 2011 19:15
Peter RV
Kad vec vidimo "demokratiju" na izdisaju, trebalo bi mislit o nekim ne-demokratskim metodama da izidjemo, barem mi Srbi- iz evropskih ....... Predlazem da se Tadic,Nikolic, razne sonje i Natasa izvade, ako je moguce odatle (Draskovica i Jovanovica ne pominjem, jer je njima tamo mjesto- gdje najvise uzivaju). Sto kazete na ideju da se drze sve dok ne nauce ovaj Vukadinovicev tekst-napamet?
Preporuke:
15
2
27 utorak, 08 novembar 2011 19:24
Milko Grbović
Gospodine Vukaidnoviću, pomenuću nešto sa čime se mučim, u smislu da to ne mogu da skratim da bude aforizam...

Demokratija se pokazala kao velika farsa.

Ko je prva žrtva verbalnog delikta?
- Sokrat.
Gde?
- U kolevci demokratije.

I još su bili toliko perfidni da ga ne pogube, nego da "dobrovoljeno" popije otrov.

A njegov verbalni delikt uopšte nije bio političke nego filozofske prirode.

Tako da ovo "sročavanje" referendumskog pitanja u Briselu, Bonu ili Parizu, ne čudi.

Pogeldajmo durgi apsurd: O ovoj krizi se uopšte ne pitaju ekonomisti nego političari.
A ni to opet nije neka novost.
Preporuke:
13
3
28 utorak, 08 novembar 2011 19:50
MP
Cela gužva nastala je jer ne može više da funkcioniiše demokratski sistem "Slobodan svet" koji je omogućavao zapadu da na vojnoj dominaciji iskorišćava ostatak planete.Sva vika i cika oko finansijskih tržišta i dugova ustvari je prilagođavanje stanju gde se desio civilizacijski preokret,jer je realno najača ekonomija Kine(uz pomoć osdtalih iz BRIKS-a) u situaciji da nametne nove parametre svetskih pre svega ekonomskih poslova.To naravno vodi snižavanju doživljaja u atlansko-evro alijansi , što mnogo boli.Navodni pokušaji spasavanja nekih valuta i sređivanje finansijskih tržišta nisu ništa drugo do civilizacijsko vraćanje realnoj ekonomiji.Kolektivno svetsko znanje stvoreno internetom već predlaže kreativna rešenja kako danas izveštava "Politika".Slažem se sa Đorđem da nigde ne žurimo, ali da to vreme iskoristimo i što više naučimo kuda ide 21. vek.
Preporuke:
10
1
29 utorak, 08 novembar 2011 19:53
Aleksandar
Sve više se, i to ne samo nama na Balkanu, nameće asocijacija Evropske unije i sudbine bivše SFRJ. Samo je pitanje hoće li se Nemačka u priči sa Unijom postaviti pametnije i snaći bolje nego Srbija sa Jugoslavijom. Sudbina EU ne zavisi od Nemacke kao sto ni sudbinu Jugoslavije nije odredila OKUPIRANA Nemacka. Sudbina EU zavizi od SAD, hoce li je rasturiti kao sto su jugoslaviju ili ne. a zasto bi ovakvu impotentnu EU SAD rasturali? Pa kao takvu IMPOTENTNU su je is tvorile upravo SAD da ne bi dobili kontrabalans moci, vec samo niz jadnih vazalskih drzava pod kontrolom. Ponizenje Evrope od strane SAD se nastavlja nesmanjenom zesitom. Evropa se od SAD (i njenog trojanskog konja EU) okretanjem Evroaziji, tj. Rusiji (kao npr. danasnji korak otvaranja severnog toka).
Preporuke:
10
2
30 utorak, 08 novembar 2011 19:54
Boki
Prvo, moram ponovo da pitam. Od kad to u obligacionim odnosima postoji "demokratija". Ja uzmem kredit i onda "demokratski" odlucim da ga ne vracam. Drugo, Grcima jeste ponudjena sloboda da na referendumu istupe iz evrozone ali i EU uz potpuni defolt (bankrot). Posmatrajuci grcke CDS-ove nije tacno da bi Francuske i Nemacke banke pretrpele najvece gubitke, sta vise verovatno bi ti gubitci bili manji nego u slucaju kontrolisanog defolta i otpisa 50% bankarskih dugova. Trece sa jedva 2% u ucescu u BDP EU, Grcka ne moze realno predstavljati realnu opasnost po EU. Zato je Grcima ponudjeno najbolje sto se u ovom trenutku moze. Svaki drugi izbor kostace Grcku i njen narod vise i to je potpuno izvesno. Cinjenica je da su Grci uz pomoc i poverilaca "srljali" u propast i da ce sada morati da menjaju zivot iz korena i izliju i krv i suze i znoj da bi stali na noge, ali je cinjenica i da se nisu bunili dok je "zurka" trajala. Nadalje pog...
Preporuke:
5
32
31 utorak, 08 novembar 2011 20:03
Boki II deo
Madalje pogledajte Srbiju. Cinjenica je da smo vec prezaduzeni, da nam je privreda i realekonomija na izdisaju medjutim to ne sprecava cinovnike i administraciju da stalno strajkuju trazeci vece plate. Kako da se onda "drzimo dalje" od EU. Ko ce da ubedi policiju, zdravstvo, prosvetare, penzionere i slicne da prestranu da traze ono sto nemamo i da nije moguce traziti vece plate i penzije i sacuvati Kosovo i prkositi EU istovremeno. Nazalost ljudi su pred ovakvim izborom pragmaticni i uvek na prvo mesto stave sitne licne interese. Politicari samo priznaju tu cinjenicu i zato povlace populisticke poteze sto sve zajedno dovede do Grckog scenarija. Jednom i tome mora doci kraj, kod nas mnogo brze nego u Grckoj jer jednostavno nemamo ciji kredibilitet da rusimo. Evropski problem sa Grckom je pre svega problem prestiza, kredibiliteta ali i poverenja da su u stanju da zarad postovanja ekonomskih postulata, privremeno smanje suverenitet bilo koje drzave clanice. Grcka je prva ali Italija je
Preporuke:
5
35
32 utorak, 08 novembar 2011 20:13
Boki III deo
realno problem. Nije to izbor koji se postavlja pred politicare. Jos manje je to "demokratsko" pitanje jer ulagaci su oni cije se poverenje i pare traze pa se stoga mora delati u cilju zadobijanja njihovog poverenja. Sad, ne bih polemisao o tome da li je takav svet pravedan, kao i da li ga treba menjati, jer niko za sada nije ponudio nikakvu iole pristojnu alternativu. Ja bih za sada samo konstatovao cinjenicu da svet za sada tako funkcionise i da se bez "velikih potresa" resenja mogu traziti samo u domenu realno postavljenih pravila funkcionisanja savremene svetske ekonomije. Skrenuo bih paznju i pojedinim komentatorima da ne dolaze u zabludu da misle da zemlje BRIKS napreduju zbog drugacijeg finansijskog ustrojstva ili jeftine radne snage. Naprotiv, svoj ekonomski zamah sve do jedne duguju iskljucivo ogromnim resursima koje prodaju po "damping" cenama a Kina i Indija su zemlje koje izrazito prednjace u tome. Dakle Kina se razvija na racun svog prirodnog bogatstva dok EU to ne moze
Preporuke:
5
28
33 utorak, 08 novembar 2011 20:25
Boki IV deo
i zato zavisi od superiorne tehnologije ali i protekcionistickih mera (zastitne carinske i necarinske barijere). Srbija bi morala da nauci nesto i iz ponasanja Kine, i uopste BRIKS zemalja ali takodje i iz ponasanja EU. Za pocetak prvi i najpreci posao je zabrana prodaje poljoprivrednog zemljista stranim drzavljanima i kompanijama ali i moguce uvodjenje zemljisnog maksimuma. Zasto je to bitno. Svedoci smo da resursi dobijaju na ceni te je neophodno zastititi ih na pravi nacin. Cak i da nam oduzmu Kosovo, oduzmu suverenitet nad Vojvodinom ili nam dovedu potpuno kontrolisanu marionetsku vladu to je sve privremenog karaktera i nista u poredjenju da recimo neka Nemacka kompanija (ili vise njih) kupi vecinu poljoprivrednog zemljista u Srbiji. Takav gubitak suvereniteta bio bi mnogo pogubniji za Srbiju a niko se protiv te mogucnosti (stupa na snagu za dve godine) ne buni. Bojim se da cemo proci gore nego Grci, koji su takodje znali sta ce ih sacekati ali su cutali uz "ma pusti nek traje".
Preporuke:
15
23
34 utorak, 08 novembar 2011 20:26
Miroslav
Crnjoje

kan'da bi se obradovao da dodju?

Znate sta, bar bi se znao red u ovoj drzavi!

Nemacka medicina je najbolja na svetu!!!!

Zalosno je koliko su neke recenice vecne!!!
Preporuke:
15
6
35 utorak, 08 novembar 2011 20:33
Crnjoje
Angela Merkel i Nikola Sarkozi su mu odmah doslovno izdiktirali kako treba da glasi tekst referendumskog pitanja – što da se grčki parlament zamara i opterećuje povodom toga – i saopštili datum do kada referendum mora biti održan.


Naprotiv, oni su samo rekli da pitanje mora da bude Da ili Ne zeleu EU, jer su Grci vec bili stavili potpis na nesto sto je bilo vec dva puta dogovarano.
Posto se nije bilo vise moguce pregovarati o snizenju dugova to je bilo logicno da se Grci pitaju da li zele da vrate te umanjene dugove ili ce u suprotnom morati da izadju iz EU.

Znaci: UGOVOR se mora postovati.

Taj isti njihov premijer je stavio na njega potpis pa je onda nedelju dana kasnije trazio pregovore i referendum?!

Pa nije EU obdaniste!

U vezi autorovog "zatiranja demokratije u kolevci", samo jedno pitanje za tu njegovu "Srbiju koja treba da se "drzi podalje": koliko su Srbi kroz istoriju imali referenduma?

Da li je onda srpska "kolijevka" jos uvijek u izgradnji?
Preporuke:
4
37
36 utorak, 08 novembar 2011 20:35
Aleksandar
@Mara iz NisaNisu Sarkozi ni Merkelova pravili evropsku super-državu no su to činili oni koji su se napajali ideologijom sa Habermasovog izvora.Boze Maro, kakav crni Habermasov izvor, pa ni on sam ne zna sta znace zvrljotine koje mu zena Ute prepisuje od studenata. A o jadnom Hajdegeru da i ne govorimo--sigurno dizajniranje EU nema veze sa nekim Dazajnom ovog koji se folirao da je filozof.Maro u Nisu ima mnogo pametnijih ljudi od Habermasa i Hajdegera pitaj njih sta misle o EU.
Preporuke:
13
6
37 utorak, 08 novembar 2011 20:37
Dijapazon
EU nema nikakvu sansu za oporavak u okvirima i odnosima kakvi sada vladaju. U proseku se zemlje EU zaduzuju po stopi od 8% godisnje, a ekonomski rast ne prelazi 2%. Ta razlika je matematicki neodrziva, narocito u atmosveri rasta cene enrgenata. Negde ce nesto morati da popusti, jer u ovom odnosu snaga profitiraju samo bankari.
Preporuke:
15
1
38 utorak, 08 novembar 2011 21:17
Starac Fočo
Nije slučajno Đorđe Vukadinović u tekstu napravio paralelu za narko dilerima. Jer kada bi sve ovo svalili na Grčku, onda se postavlja pitanje zašto bi hapsili i krivično gonili prodavce narkoticima, kada je to sve u stvari problem do narkomana, jer, Bože moj, niko ih nije terao da se drogiraju, a zna se, sve što se uzme mora se platiti, kao i u radnji (ili kako neko naivno reče ovde "ugovor se mora poštovati").

Sve zavisi od toga kako se postave stvari. Možemo svet posmatrati ovako:
"Vuk na ovcu svoje pravo ima, ka` tirjanin na slaba čovjeka."

Ali možemo na njega gledati i ovako:
"Al` tirjanstvu stati nogom za vrat, dovesti ga k poznaniju prava, to je ljudska dužnost najsvetija."

Grci možda jesu ispali ovce, na neki način, ali je vrlo jasno ko je ovde tiranin, i samim tim šta je naša dužnost.
Preporuke:
32
1
39 utorak, 08 novembar 2011 21:35
Elektro
Upravo je u nemackom Blicu, Marko Somborac predstavio Grke isto kako ih je i Vukadinovic opisao, zavaljeni u lezaljku i konzumiraju "uzo".

evo stripica
http://www.blic.rs/Strip/1258/Marko-Somborac

sta reci, uspesno sirenje stereotipa i 'isrpavnog' sistema vrednosti
Preporuke:
8
0
40 utorak, 08 novembar 2011 22:06
Aleksandar
@Boki

Prvo, moram ponovo da pitam. Od kad to u obligacionim odnosima postoji "demokratija". Ja uzmem kredit i onda "demokratski" odlucim da ga ne vracam. I tako dalje, pise Boki, "ugovor se mora postovati" i ostale zelenaske pricice koje je pokupio u maloj skolici kapitalizma.

Naravno da se moze desiti "demokratija" koja odluci da ne placa dugove kad otkrije da su oni nametnuti na prevaru i uz zelenasku kamatu koja bi narod odvela direktno u robovanje bankarskim satrapima iz inostranstva i u licnu bedu. To se se zove otreznjenje naroda, koji svoju nesposobnu vlast otera i stranim prevarantima i spekulatorima oduzme legitimitet.

Pazi boki i na tom zapadu u cije ime pises te banke koje pljackaju narode sirom planete postoje kao korporacija i onog trenutka kad bi im profiti bili ugrozeni oni imaju pravo da se zastite podnosenjem zahteva za bankrotom sto im omoguci da sacuvaju svoj kapital i pocnuiznova. Zasto ne bi nacije, poput Grcke, mogle imati isto pravo?
Preporuke:
22
4
41 utorak, 08 novembar 2011 22:33
Brane2
Opet jednostrana pravda, ovaj put malo upeglana.Sada eto, konačno neko priznaje, da su i obično Grci dobili koju mrvicu.Kolika je ta "mrvica", nije teško oceniti prema njihovim platama i broje stanovnika. Meni više izgleda kao gromada. jeste, neko je nešto maznuu po strani ali da bi ga narod gledao, mora je da mu kupi socialu. I to dosad neviđenu socialu.Isto tako, mada se pominje, nije jasan taj veliki Nemački Plan- nemci su grke zasuli lovom, sa kojim ciljem- DA JE VIŠE NIKAD NE VIDE ?Glupost. Očigledno je, da su jeftini krediti dani sa ciljem razvoja, da se smanji razlika između razvijenih i nerazvijenih. Da nisu zajmili Grcima, Nemci su mogli komotno da ih potrše na sebe.S ostalim se slažem, ali EU mislim da slikate u preterano lošim bojama. Mudrost kaže "Ne pripisuj zlobi ono što možeš da objasniš običnom glupošću"...
Preporuke:
3
11
42 utorak, 08 novembar 2011 22:56
Kurjak
Rusi i Kinezi se dogovorili da izađu iz dolarske zone. Međusobne obračune vode u svojim valutima.
Dolar je bezvredan papir, a nedada je taj papir imao zlatnu podlogu.
Kakvu podlogu ima grčki Evro?
A dinar?
Nemaju Srbi ništa što bi im pružila Evropa.
Evropa bi uzela svu imovinu.
Plus dušu.
Zato - zna sekuda treba.
Tako će narod i da odluči.
Na izborima ili bez izbora.
Srpskom narodu niko ništa ne može nametnuti za stalno. Makar nas bombardovali 7778 dana i noći.
Mislim da im je to jasno i da će da klonu, i njihovi napadi i lokalni izdajnici, plaćena vlast.
Preporuke:
14
1
43 utorak, 08 novembar 2011 23:14
Milodan
Zna se kada se i zašto se održavaju referendumi. Setite se samo naših čuvenih referenduma u kojima se izražavala "volja" naroda, kada je glava porodice glasala za sve članove domaćinstva sa pravom glasa. Ova demokratska institucija se zloupotrebljava od strane izabrane vlasti iz oportunih razloga. Birači su dali mandat vlastima a ukolio ne rade dobro oni će na sledećim izborima biti promenjeni. Tako bi, barem, trebalo da bude. No, neću o tome, čini mi se da ovo nije tema.Čitajući tekst sve vreme sam se pitao šta nam to pisac želi reći. I, na kraju, reče:Ali u oba slučaja, dakle, bilo da se Unija uruši, bilo da vaskrsne kao neka vrsta „prostoproširene“ Nemačke, za Srbiju je u ovom trenutku najmudrije da se, uz dužan respekt, drži malko podalje od te priče.Ne bojte se gospodine Vukadinoviću, Evropska unija će opstati. A Srbija u njoj? E, to je već teško pitanje.
Preporuke:
3
17
44 utorak, 08 novembar 2011 23:20
marina
Dragan Milosavljević je napisao odličan tekst na ovu temu. Evropa demokratiji ne veruje. Odličan je kao i Vukadinovićev. Svaka čast obojici
Preporuke:
11
1
45 utorak, 08 novembar 2011 23:31
.....
vrhunski tekst
Preporuke:
10
1
46 utorak, 08 novembar 2011 23:32
bole
ni slovo oduzeti ni dodati
Preporuke:
12
1
47 utorak, 08 novembar 2011 23:32
Vladan Nenadić, prvi deo
@Crnjoje

Kako da se to "drzi podalje"?


Lepo, da gledamo svoja posla. Ako hoće da trguju sa nama ovakvi kakvi smo, u redu. Ako neće, ima i drugih tržišta i drugih kupaca.

Da se Srbija mozda odseli na Istok?


Ne, mi smo tu gde smo i ne mislimo da idemo nigde. „Tuđe nećemo svoje nedamo“. Da li imate neki problem sa takvim stavom?


Da glumi da ima svoju tehnologiju, iako prodaje sirovine?


Ne, nemamo svoju tehnologiju, nakon što su nas ovi „stručnjaci“ ostavili bez nje. Ali imamo poljoprivredu, turizam i možda još neku privrednu granu. Šta je tu sporno?


Da se ugleda na Grcku pa da trosi ono sto nije zaradila?


Ne, ovaj put ćemo se ugledati na Japance, raditi, štedeti i odricati se. Ali, nećemo propagirati stav da su tržni centri i „Seks i grad“ najvažnija stvar u životu.
Preporuke:
26
1
48 utorak, 08 novembar 2011 23:34
Vladan Nenadić, drugi deo
Da glumi da pored nje ne zivi 120 miliona Germana?


Da, pa? Pa i mi živimo pored njih. Ne diraju oni nas, ne diramo mi njih, i mirna Bačka.


Da mozda, kao drzava od 6 miliona gladnih i bez jos uvijek definisanih drzavnih granica, odluci da se integrise sa jos (ne)definisanijom istocnim savezima i udruzenjima?


Gladni smo i bez definisanih državnih granica zato što nas ovi „bezalternativni“ upropastiše. A pride, vuku nas u nasilnu integraciju sa onima koji nam ne misle dobro. A tek ovi što žele da nas „preporode“, ti bi nas dezintegrisali dok dlan o dlan.


Da glumimo da se grannicimo sa Rusima i da ce nam oni sve pozlatiti i dati?


Ne, niti se graničimo, niti tražimo od njih „leba preko pogače“. Želimo samo da imamo normalne međudržavne odnose, trgujemo itd. Šta je u tome loše?
Preporuke:
20
1
49 utorak, 08 novembar 2011 23:36
Vladan Nenadić, treći deo
zar vam nije jasno da Italijani (drzava od preko 50 miliona ljudi) moraju da slusaju Nemce a ne neki tamo gladni Srbi?


Italijani mogu da slušaju koga god hoće, od srpskih političara tražimo da slušaju samo svoj narod.

Toliko su mocni, da Rusi moraju da se savijaju pred njima!


Videli smo na primeru Gruzije, ko je „nikom ponikao, a ko u crnu zemlju pogledao“

Ali ne zbog nekog straha, nego postovanja i zbog svog brzeg privrednog napretka.


Čast svakome, neka svako bere plodove svog rada i umeća. Ali, ostavite nas da se mi sami snalazimo kako znamo i umemo. Može?
Preporuke:
22
1
50 sreda, 09 novembar 2011 00:01
saša r.
Poentiranje Vam je izvrsno gos'n Vukadinoviću! Bravo za tekst!
Al' se nešto bojim da nam "prijatelji" ne daju da se držimo podalje od priče.
Evo, čitam danas u Novostima da se najavljuje da se Ustav "mora uskladiti sa EU".
Da li pogađate ko se odmah javio da podrži "reformu" Ustava? Naravno, stari znanci - URS, LDP, SPO, LSV. :)
Preporuke:
8
1
51 sreda, 09 novembar 2011 01:13
Fristajlo
Ipak, stvarna moć leži u rukama otuđene, nadnacionalne plutokratije, koja se uglavnom drži iza scene, a u međuvremenu ispred sebe istura korumpirane medije i političare bez političke vizije, morala i autoriteta.
Ovo je ključno, i činjenica.
Inače, ja neću da hvalim gospodina Vukadinovića, kao drugi.
Hvalim sebe, jer se slažem s njim...
Preporuke:
19
1
52 sreda, 09 novembar 2011 02:43
Svetislav Kostić
Papandreu je mogao sebi sve da dozvoli, samo ne takvu „drskost“ kao što je demokratija i referendum njen najviši vid gdje se narod pita.

Za jednu diktaturu kakva se praktikuje unutar Evropske unije, Papandreu je svojom idejom sa referendumom stavljen automatski na spisak za odstel pod hitno sa funkcije premijera.

Nije nikakav slučaj da glavnu ulogu u svoj toj intrigi protiv Grčke igraju Francuska i Njemačka koje stoje na čelu kartela koji štiti i zastupa interese banaka i berzi u njihovoj trgovini novcem i špekulacijama sa vrednosnim papirim.

To su jedine „institucije“ koje profitiraju od grčke tragedije. Banke i špekulanti su odgovorni da se Grčka našla u jednoj gotovo beznadežnoj situaciji i da je je vlada u Grčkoj bila prisiljena na drastična reduciranja u svim oblastinma socijalnih dostignuća.
Preporuke:
7
1
53 sreda, 09 novembar 2011 04:10
Srbic sa Kosancicevog venca
Citam komentare , interesanto . Niko se nije osvrnuo na smenu Grckog vojnog vrha.Meni zadnja desavanja u Grckoj,vise lice na Coup d'etat .Kocka je bacena,nema vise skrivanja. Ma kakve Libije , Afganistani itd , pokoricemo sve koji se usprotive, pa bili to i "nasi" Grci.Strah ulazi u kosti, teska vremena prijatelju moj djavo ih odnio.
Preporuke:
5
1
54 sreda, 09 novembar 2011 05:30
Zoran
Evropska socijala mora da nestane. Kina to potencira. Zato je administracija u EU glomazna neefikasna i zadrta. Mi, povrh toga što imamo još goru administracije, imamo korupciju u mito.
Preporuke:
4
2
55 sreda, 09 novembar 2011 06:03
Zoran
Nije isključeno da je Papandreu potegao referendum jer zna malo više od nas. Recimo da narod u Evropi nikad nije imao referendum po pitanju ulaska u EU i da je u suštini protiv.
Preporuke:
4
1
56 sreda, 09 novembar 2011 08:41
Veljko
Poenta je sto rece gospodn Vukadinovic "NE SPASAVAJU ONI GRCKU ZBOG GRCKE".Vidim da ovde neki ljudi nista ne rezumeju kao citalac Boki pa moram ponovti i njegov citat "Ja uzmem kredit i "demokratski" odlucim da ga ne vracam". Zasto Boki nije napisao nesto kao "Vi ulozite pare u moju frmu a ja demokratski odlucim da ih potrosim na bonuse, zabave i tako dalje i onda samo kazem zao mi je." Nijeli se to desilo u 2008. Nego da se vratim na poentu ovog teksta. Pre 16 godna ,ovde u Kanadi, u moju kompaniju je dosao da radi sin jednog farmera(poljoprvrednika). Jednom prilkom rekao mi je da je njgov otac bankrotirao.Na moje pitanje kako se to desilo kratko mi je odgovorio "Nije se mnogo zaduzio, pa nije niko hteo da mu pomogne" Ovi globalisti kao spasavaju Grcku a ustvari nisu nista drugo nego utervaci dugova. Tesko je i razumeti da neki ljudi stvarno misle da da ova Evropa spasava Grcku.Kako bi sutra spasavali Srbiju ja stvarno ne znam.Mozda bi trebali pitati Cedu i Vuku.Izgleda oni vec znaju.
Preporuke:
22
0
57 sreda, 09 novembar 2011 09:14
Starac Fočo
Za Vladana Nenadića

Ne, nemamo svoju tehnologiju, nakon što su nas ovi „stručnjaci“ ostavili bez nje. Ali imamo poljoprivredu, turizam i možda još neku privrednu granu. Šta je tu sporno?


Samo mala ispravka. Mi imamo svoju tehnologiju. Pričam kao neko "iz struke". Dakle, mi uspevamo, uprkos svim zezancijama koje trpimo (iznutra pre svega) da izvezemo ultra visoku tehnologiju na taj isti Zapad, ali i na Istok. Samo raznorazni Crnoji i slični, misle kako smo mali i nemamo pojma. Predlažem im da se malo obaveste pa da vide koliko se visoke tehnologije radi upravo u Srbiji -- u relativnom smislu verujem daleko više nego u mnogim Zapadnim zemljama koje bi Crnoju bile uzor.
Jedini je problem što kompradori koji su na vlasti rađe uvoze nego što se oslanjaju na naše i što im odgovara priča o "narazumnom narodu" kojim oni "razumno" rukovode. Time skrivaju činjenicu da su oni najgori deo tog naroda.


Inače, Vladane Nenadiću, komentar Vam je odličan!
Preporuke:
16
1
58 sreda, 09 novembar 2011 09:26
Lapovac
Za autra
Baš tako. Živela napredna i demokratska Evropa.
Međutim Đorđe, zadnji pasus je malo više za polemiku što se tiče poređenja sa urušavanjem Jugoslavije. Razmisli još jedanputa. Valjda nije sporna činjenica da je urušavanje Jugoslavije debelo potpomognuto baš od te Evrope, opet najviše od te Nemačke. Pa sada imamo politiku dvostrukih morala, jednih za sebe i drugih za ostalu rascepkanu mizeriju.
Preporuke:
7
1
59 sreda, 09 novembar 2011 09:50
Marko Gay
@ Aleksandar

Sve više se, i to ne samo nama na Balkanu, nameće asocijacija Evropske unije i sudbine...


Svi u Srbiji bi trebalo da procitaju vas tekst u celosti.


@ Boki

Od kad to u obligacionim odnosima postoji "demokratija". Ja uzmem kredit i onda "demokratski" odlucim da ga ne vracam.


Posto je ovde rec o drzavama a ne pojedincima, mozete i nastampati tu valutu u kojoj ste uzeli kredit pa tako vratiti kredit, kao sto je i vas kreditor nastampao ono sto vam je dao. Sasavo je za drzavu da daje bilo kakvu realnu vrednost, to su prinudeni da rade samo pojedinci, drzeci se svojih “obigacionih odnosa” do prve revolucije.
Preporuke:
2
4
60 sreda, 09 novembar 2011 10:10
Marko Gay
@ OKVIR

Taj sistem koji zovemo demokratija, uvek pokazuje svoje pravo (zlotvorsko) lice kad dodje pod znak pitanja interes krupnog kapitala a posebno finansijske oligarhije.


U svakom sistemu, kriza je sjajna prilika da ljudi sretnu i upoznaju svoje prave vladare. Npr:

Gadafi, koji formalno nije imao vlast, tokom rata je primecen u drustvu vojnih komandanata i bezbednosnih sefova.

Obama, koji formalno nije imao nikakvu funkciju u Evropi, tokom evro-krize primecen je u drustvu evropskih politicara u Kanu.

@ Vukadinovic

Za par dana Papandreu je prošao put od miljenika do luzera i negativca


To je istorija, mi se sad bavimo odstrelom Putinovog prijatelja Berlusconija koji je pokusao da sacuva poneku paricu u dzepovima obicnih Italijana. Nece moci.
Preporuke:
2
6
61 sreda, 09 novembar 2011 10:10
Ludi Vanko
Na stranu to što su vaše pretpostavke o razlozima, zbog kojih je Papandreu hteo da raspiše referendum, tanke, vi ste svojim tekstom pokazali nešto o čemu izrikom ništa ne kažete.Pokazali ste šta znači biti član EU i kako može da prođe svako ko se upeca na udicu zaduživanja i dobrog i lakog privida življenja.Mi kao zemlja taj mamac, iz ugla naših vlasti, očito ne razumemo.Niste vi jedini koji na opsnosti od ulaska u EU, douše ne na ovako indirektan način, upozorava.Ima onih koji to, kao Antonić, nedavno, izrikom, tvrde.Pitanje je zašto Tadić, bez obzira na sve što se u EU zbiva ipak ne vidi drugu alternativu i uporno srlja u taj neizvestan pakleni svet interesa i manipulacija?Da li ne vidi opasnosti,ili je ucenjen od nekoga da ne gleda ili zna nešto što ni vi, ni mi, mnogi drugi ne znamo.Ne samo Grčku, nego očito i Italiju,Portugaliju, a neki bogme spominju i Francusku, čeka ista ili slična sudbina.A onda šta su dobili Bugari,Rumuni?Ima li alternative ili se lažemo?Ne srljajmo bezglavo.
Preporuke:
5
1
62 sreda, 09 novembar 2011 10:42
baštovan
" Ipak, stvarna moć (Eurobije) leži u rukama otuđene, nadnacionalne, plutokratije, koja se uglavnom drži iza scene, a u međuvremenu ispred sebe istura korumpirane medije i političare bez političke vizije, morala i autoriteta"

Svaka Vam čast, Đorđe. Upravo na ovo prava levičari u Grčkoj, KKE (a ne evro-levica PASOK Jorgosa Papandrea) kao i sveštenici i monasi Arhiepiskopije Atinske, Pirejske i Svegrčke, ukazuju već skoro dve decenije.
Preporuke:
10
1
63 sreda, 09 novembar 2011 11:45
Brane2
@Marko Gay

Posto je ovde rec o drzavama a ne pojedincima, mozete i nastampati tu valutu u kojoj ste uzeli kredit pa tako vratiti kredit, kao sto je i vas kreditor nastampao ono sto vam je dao. Sasavo je za drzavu da daje bilo kakvu realnu vrednost, to su prinudeni da rade samo pojedinci, drzeci se svojih “obigacionih odnosa” do prve revolucije.


Neće biti. Obično je to određeno u uslovima vraćanja kredita. Ali čak i da nije, vraća se po važećem kursu u menjačnicama.

Ako vi počnete da štampate bezvredne papiriće, njihov kurs razmene biće 0, pa će vam ih trebati beskonačna količina, koju nikako nećete moći da odštampate.
Preporuke:
3
1
64 sreda, 09 novembar 2011 11:59
Predrag Milinković
@ Boki
Prvo, moram ponovo da pitam. Od kad to u obligacionim odnosima postoji "demokratija". Ja uzmem kredit i onda "demokratski" odlucim da ga ne vracam.


„ODIOUS DEBT”-odbojni dug
Dug koji građani nisu dužni da plate. Postoje tri preduslova da bi dug bio neprihvatljiv za građane:
1) Vlada jedne države uzima zajam bez znanja i odobrenja njenih građana
2) Zajam se ne troši za dobrobit građana
3) Zajmodavac je upoznat sa ovom situacijom ali ipak učestvuje u prevari
Ako su svi ovi uslovi ispunjeni, građani nisu dužni da vrate takav dug.
Preporuke:
11
1
65 sreda, 09 novembar 2011 16:09
slobodan 50
g.BILJANA NIKOLIĆ je napisala jednostavan i genijalan komentar.to je to i ništa drugo, e sad...
Preporuke:
6
0
66 sreda, 09 novembar 2011 18:05
Observantes
Može se zamisliti kakav je „haos“ izazvao Slobodan Milošević kada je, čini mi se, pred Rambuje raspisao referendum i pitao narod o rambujeovskom ultimatumu koji se odnosio na sudbinu KiM? Neoprostivo je to bilo tada a kamoli sada. Alergični su na referendume koji se odnose na strateška pitanja jer bi ta narodna neposredna izjašnjavanja uvek bili brana dominaciji velikih. Referendumi su mogući (mada jako retko) još samo kada su lokalnokomunalni problemi u pitanju (imena ulica, gasifikacija, kanalizazacija..). Šta ima narod da misli i da sebi želi dobro. Našminkaš se kampanjski (predizbornom propagandom), opteretiš narodu čula i razbiješ ih bukom, mozak mu suspenduješ na nekoliko sedmica dirigovanom medijskom histerijom koja proizvede još i niske strasti, bizarno navijanje i onda dođeš na vlast. A posle, ko te pita i sledi ono čuveno: zar ste stvarno poverovali u sve što se kaže u kampanji!
Preporuke:
9
0
67 sreda, 09 novembar 2011 18:46
Sten
@Boki
Kao prvo nerealno je svoditi medjunarodne - cak i samo medjunarodne ekonomske odnose - na nivo obligacionih ugovora.
Kao drugo obligacioni ugovori ne bi trebalo da iskljucuju demokratiju.
Kao trece, ako bas hocete sve to da posmatrate kao obligacioni odnos, onda ne treba da zanemarujete da, osim toga sto je to dvostrano obavezni odnos, on nosi i rizike za ugovorne strane. Tih rizika su i banke svesne ili kao profesionalne institucije, morale da budu svesne. Banke imaju i specijalisticke sluzbe za procenu rizika. Jasno je, kao sto je to lepo i Djordje objasnio, da su banke svesno preuzimale rizike, pa bi trebalo da solidarnu ucestvuju i u podeli stete.
Na kraju se postavlja i pitanje da li se suverenitet neke drzave moze ogranicavati obligacionim ugovorima.
Jos bi valjalo ispitati da li su grcki politicari, za cije dovodjenje na vlast je grcki narod sluzio samo da bi se zadovoljila demokratska forma, bili korumpirani od strane kreditora.
Preporuke:
2
0
68 sreda, 09 novembar 2011 18:58
Jasna Simonović
Biljana Nikolic....savrseno! I to kamikaza krug preko nemacko-ruske unije na sopstvenom jugo-srpskom novcu!

Ipak je najbolje skloniti se pod "novcani" krov...za dobar početak...
Preporuke:
2
0
69 sreda, 09 novembar 2011 19:12
Crnjoje
Lepo, da gledamo svoja posla. Ako hoće da trguju sa nama ovakvi kakvi smo, u redu. Ako neće, ima i drugih tržišta i drugih kupaca.


ne shvatam sta hocete da kazete?

Da Srbija ovako nekonkurentna moze da trgujete s kim hocete? Pa Grci su ispred Srbije za 30 godina po stepenu finalizacije izvoznih proizvoda pa ne mogu da budu konkurentni na svetskom trzistu nego kaskaju svake godine sve vise i vise, a Srbija zemlja sirovina, kajmaka, sira, malina i sljiva toboze moze?!

Nabrojte nam izvozne proizvode Srbije na danasnji dan?

Da zaboravih da pomenem strukturu dogova Srbije na danasnji dan:

€30 milijardi treba da se vrati u narednih 5 godina, ili vec reprogramira, po vjerovatno vecim kamatama nego sto su bili na dan zaduzivanja.

Da bi mogli da vracamo samo kamate na uzete kredite - a da privreda bude na istom - treba da se razvijamo preko 12% BDP-a godisnje, sto mozemo samo da sanjamo, jer ce Srbija imati u sledecih nekoliko godina rast od 3-4% godisnje.
Preporuke:
2
3
70 sreda, 09 novembar 2011 19:36
Crnjoje (nastavak)
Ne, mi smo tu gde smo i ne mislimo da idemo nigde. „Tuđe nećemo svoje nedamo“.


Na danasnji dan Srbija duguje:

Austriji $8,853bn
Grckoj $7,354bn
Italiji $8,871bn
Francuskoj $3,528bn
Nemackoj $693bn

Do kraja 2012. moramo da vratimo $10bn.

Do kraja 2013. jos $8,392bn.

Jos ukoliko bi birali kod koga cemo da se zaduzimo (bas me interesuje kako to g. Nenadic moze da bira trgovinske parnete i kreditore, pa da pomognemo danas Grcima?), onda bi kamate bile umjesto sadasnjih 7-8%, ili nedavnih na drzavne zapise od 15%, porasli sledeceg dana po proglasenju bankrotstva na 30-40%. I eto nam civilnog rata.
Svaka drzava koja je proglasila "default" na svoje dugove (odious debts) je izgubila zbog toga narednih 12-15 godina u razvoju, jer su im svetske kreditne linije potpuno zatvorene.
ato se sve drzave trude da vracaju sto ugovore, pa makar to bilo i neposteno i preskupo, jer nemaju drugog izbora do izlaska naroda na ulice i moguceg civilnog rata...
Preporuke:
2
0
71 sreda, 09 novembar 2011 19:49
Crnjoje (nastavak)
Da, pa? Pa i mi živimo pored njih. Ne diraju oni nas, ne diramo mi njih, i mirna Bačka.


Koja "mirna Backa" kada ste vi (gradjani i vlast) "Backu" vec pojeli i zaduzili za ove gore pomenute kredite.

Telekom Srbija je nezvanicno vec prodat, samo sto se to krije da ce da ode da bi se izmirile buduce kamatne obaveze na uzete kredite drzave i privrede prema Nemackoj i Austriji:

$10bn X 7-10% kamate = $700-$1bn

Ode Telekom za kamate.

Onda sami izracunajte koliko je 7% na $30bn ili 30-40% na tih istih $30bn kredita ako se mi kojim slucajem odlucimo da igramo igrica sa "odious debt" i "force majeure"?

Čast svakome, neka svako bere plodove svog rada i umeća. Ali, ostavite nas da se mi sami snalazimo kako znamo i umemo. Može?


Kako da vas ostave kad vi necete da ostavite njihove pare? Nemojte da se zaduzujetye i trosite tudje pa onda moztete da pricate pricu koju pricate!

U suprotnom vas/nas ceka ista sudbina kao i Grke: robovanja.
Preporuke:
1
1
72 sreda, 09 novembar 2011 20:04
Crnjoje (nastavak)
Obratite onda paznju na ovaj gore grcki dug od £7,354bn i sta ce da se desi kad grcke banke budu otpisivale ugovorenih $50bn haircut-a iz svojih bilansa. Novac ce neminovno da bjezi prema bankama-maticama, Srbija ce morati da pokrije nastale rupe pozajmljujuci novac na marketu, da bi mogla da izmiruje svoje obaveze prema inostranstvu i ne dodje u default. Kamate ce neminovno da rastu, samim tim i udio duga i kamata u nas BDP. Rast privrede ce biti za toliko umanjen, jer ce sve vise novca odlaziti van zemlje po osnovu kamata i glavnice duga...

E onda zamislite da i Italija sutra pocne da povlaci svoj novac iz Srbije ukoliko kriza predje na njeno trziste novca?

To bi bio kraj Srbije i pocetak "dogadjanja naroda", jer ne bi bilo novca za plate, penzije, privredu....

A vi hocete da budete "svoji na svome"!?

"I mirna Backa"?!


ps. Pomenuh li ja negde u prici Vukadinovicev "referendum" ili mogucu intervenciju na Kosmetu? Srbi su tu samo "captive audience" - bili i ostali!
Preporuke:
2
1
73 sreda, 09 novembar 2011 21:17
Sten
@Crnjoje
Dobrim delom ste u pravu, al' cini mi se da Vukadinovic nije pretendovao da kroji politiku, nego da ukaze na nedemokraticnost i nepravicnost onih koji se zaklinju u ta dva principa, ali samo ako njima koriste.
Preporuke:
3
0
74 sreda, 09 novembar 2011 21:54
Marko Gay
@ Crnjoje

Svaka drzava koja je proglasila "default" na svoje dugove (odious debts) je izgubila zbog toga narednih 12-15 godina u razvoju, jer su im svetske kreditne linije potpuno zatvorene.


Vi mora da se salite. Argentina je proglasila default u 2002 i zabelezila nevideni rast od 9% godisnje od 2002-e do 2007-e, 7% u 2008-oj, a npr ove godine takode 9%.

Argentina je jednostavno rekla da ce verovnicima platiti koliko ona misli da treba i ako se seti. A mislila je da zasluzuju da dobiju samo 25% od onoga sto su joj pozajmili, mada i to samo ako je privredni rast u Argentini zadovoljavajuci. Hahaha.

Da je Argentina bila ostrija prema verovnicima, imala bi rast od 15%. Ali Argentinci su meka srca.

@ Sten

@Crnjoje. Dobrim delom ste u pravu


A u kom delu je Crnjoje u pravu? Ostaricu dok Srbi ne razumeju da je vracanje dugova za drzave opciono a kreditni ugovori sasvim bezvredni bez efikasnog izvrsenja.
Preporuke:
3
0
75 sreda, 09 novembar 2011 22:09
apis
Grčka je Nemačkom obmanom, ugušila svoja nacionalna prava i upravljanje sopstvenom državom.Nemačka, tradicionalno ratnička država, uspela je da svoje osvajačke ambicije prebaci sa teritorijalnih na ekonomsku osnovicu.Tako su Nemci u Grčkoj prevladali ekonomskom silom. Nasilje i licemerje su glavni nemački aduti u upravljanju Grčkom. Takav scenario čeka i nas, ako se ne okrenemo braći Rusima.
Preporuke:
4
0
76 sreda, 09 novembar 2011 23:55
Sten
@Marko Gay
Moguce da ste u pravu ako mislite na sudsko ostvarivanje prava, ali kako bi se to kod nas reklo "osim institucionalnih postoje i vaninstitucionalni nacina za ostvarivanje prava". Naime, poverioci su mnogo mocni i imaju dugu batinu pa nadju nacin - ako treba smene i vladu kao sto imamo sada u slucaju Grcke - da realizuju svoja potrazivanja. Uostalom, ne sastase li se predstavnici G20 pre koji dan u Kanu samo zbog toga? To je mnogo sveziji primer od Argentine.
I ne verujem da su komentari anonimnih citalaca pravi nacin za prevaspitanje Srba. Ovi na vlasti imaju mnogo veci izbor sredstava pa nemaju bas mnogo uspeha. Ne znam ni zasto ste i prihvatili tako slozen zadatak besplatno.
Preporuke:
2
1
77 četvrtak, 10 novembar 2011 12:48
Marko Gay
@ Sten

poverioci su mnogo mocni i imaju dugu batinu pa nadju nacin - ako treba smene i vladu kao sto imamo sada u slucaju Grcke


Nije tacno.

SAD su uzasno zaduzene a poverioci joj ne mogu nista a kamoli da smene njenu vladu -- mogu samo da se nemocno ljute.

Dugovi su nevazni, vazna je samo vojna i obavestajna moc. Valjda moj stav prepoznajete i u nasoj politici.
Preporuke:
3
1
78 četvrtak, 10 novembar 2011 17:25
Sten
Neverovatno da jos niste shvatili da u SAD poverioci postavljaju i vladu i finansiraju vojnu moc.
Preporuke:
1
0
79 četvrtak, 10 novembar 2011 18:01
Crnjoje
@stenDobrim delom ste u pravu, al' cini mi se da Vukadinovic nije pretendovao da kroji politiku, nego da ukaze na nedemokraticnost i nepravicnost onih koji se zaklinju u ta dva principa, ali samo ako njima koriste.Mnogi se zaklinju u dva razlicita principa: vox populi kad su u pitanju dugovi Grcke i protiv referenduma, kada je u pitanju siptarski referedum o otcepljenju?!U oba slucaja, koliko god nama to izgledalo neprilicno za porediti, radi se o "tudjoj imovini" koju neko zeli da otudji.Ako Grci mogu da odbiju da plate ono sto su pojeli i popili, zasto Shiptari ne bi po istom nemoralnom principu otudjili Kosmet Srbima?Dok su Grci primali 14 drzavnih plata, a Nemci, niko od tih Grka nije rekao: ko ce bre ovo da vraca?Dok su Grci povecali sebi te iste drzavne plate u poslednjih 10 godina za 150%, niko nije stigao da se zapita: kako to Nemcima dohodak nije porastao vise od 20% za isti period, iako su imali mnogo veci (%) suficit nego Grci?
Preporuke:
0
1
80 četvrtak, 10 novembar 2011 18:13
Crnjoje (nastavak)
Dok u grckoj u drzavnoj administraciji radi svaki peti zaposleni, u nemackoj je taj procenat duplo nizi.Dok su grcki privatnici (apotekari, medicinari, advokati...) imali zagarantovane marze (30%), nemacki privrednici su se borili na trzistu kao i svi drugi?Dok su Grci trosili tudje pare na javne projekte i olimpijadu, Nemci su tesko radili dugi niz godina za umanjene plate, da bi investirali u istocnu Nemacku (radi se o €1,500 milijardi) i jos toliko su ulozili u PIGS-e.Dok su Grci izvozili nize finalne proizvode, Nemci su izvozili visoko kavalitetne finalne proizvode, na kojima je profit za 2-3 puta veci nego u grckom slucaju!Sustina ove moje price je sledeca: sami jamu kopali i sami u nju pali!I jos nesto za kraj: svaki uzeti kredit je prosao kroz parlament i kao takav ne podlijeze kategoriji odious (orenous, da!) debt.Sto dodatno potvrdjuje i ova danasnja ujedinjena vlada!
Preporuke:
1
5
81 četvrtak, 10 novembar 2011 20:08
Velevester
@CrnjojeSlažem se sa Crnojem. Srbiji je potreban Umkehrung! Avanturisti, oficiri-anglofili, banditi iz šume i slični, uveli su Srbiju u tri rata protiv Evrope u XX veku! Dosta je bilo haosa, nerada i nehigijene! Crnjoje je sasvim u pravu kada kaže kako Italijani poštuju Nemce, samo je zaboravio da doda da i Japanci poštuju Nemce. Samo Srbi ne poštuju Nemce. A posle im je đavo kriv.
Preporuke:
1
4
82 četvrtak, 10 novembar 2011 22:52
Boki
Da pokusam da repliciram svim komentatorima. Demokratsko je pravo (uslovno receno) grckog naroda da na referendumu izabere defolt. Sa druge strane EU ima jasna pravila koja obavezuju sve zemlje. Takodje obligacioni odnosi su i te kako definisani. Ovde se spominje i Argentina. Argentina i danas ima pregrejanu inflaciju, nizi standard i BDP nego sest meseci pred bankrot, a o ekonomskim slobodama nema ni reci (reciprocitet za uvozne firme...). Neodgovorno je ocekivati da se samim proglasenjem defolta resavaju strukturni problemi. Naprotiv isti se samo produbljuju a stampanje novca nije resenje osim ako ne stampate Dolar ili Evro. I uopste tesko je savremenu svetsku ekonomsku stvarnost sazeti u kratak komentar. Moja osnovna premisa je da je Grcima mnogo bolje da prihvate EU "diktat" na neko vreme ukoliko im to uopste dozvole. Takodje, zelim da istaknem cinjenicu da je Srbija vec prezaduzena zemlja jer njena privreda ne moze da placa samo kamate a kamolim glavnice pa sledi rasprodaja...
Preporuke:
2
4
83 četvrtak, 10 novembar 2011 23:04
Boki nastavak
rasprodaja drzavne imovine. Zato i pokusavam da sugerisem na vreme da se u toj neminovnoj rasprodaji mora voditi racuna o strateskim drzavnim interesima te sacuvati stvarni suverenitet zemlje. Ako se proda Telekom to i nije neki problewm jer moze se osnovati 5 telekoma. Ako se pak proda prenosna komunikaciona mreza ili elektroprenosna mreza i NN i VN ili poljoprivredno zemljiste, onda ste vi fakticki izgubili suverenitet jer ste dali na upravljanje prirodne monopole. "Dogadjanje naroda" posle toga tesko da je moguce jer ce neki "milosrdni andjeo" jedva docekati da "odbrani svetsku demokratiju" a sasvim je sigurno da bi za tako nesto ocas dobili podrsku citavog sveta ukljucujuci i Rusiju i Kinu. Sva pravna i ekonomska uredjenja svuda na svetu i kroz citavu istoriju civilizacije sluzila su i sluze da zastite interese elite a ne naroda. Ko to ne razume tesko njemu. "Revolucionisati" privatnu imovinu stranih kompanija nakon sto je oni uredno kupe je nemoguce, zato sada vodimo racuna.
Preporuke:
5
2
84 petak, 11 novembar 2011 10:01
brm
Crnoje boki i Marko Gaj

zadivljujuće znanje, bez ironije..samo - iz supotstavljenih premisa svakog od vas proizilazi logički samo - nemogućnost bilo kakvog rešenja...
a to znači da makina ne radi.. treba nabaviti novu
Preporuke:
4
0
85 petak, 11 novembar 2011 11:54
Legis
"razmaženi i sitno korumpirani". Molim vas, imali su bonus za pranje ruku, za tačan dolazak na posao, njima je "tradicija" da se porez ne placa, poslanici koji su bili 4 godine u parlamentu do kraja života imaju basnoslovne pare, službena kola itd. To je legalizovana pljačka, plus korupcija.
Malo je neumesno upoređivati Libiju i Grčku, ipak su tamo ljudi ginuli, a ovde hvala Bogu ne.
Ne vidim ništa licemerno u tome što Evropa želi da zaštiti svoje interese u Grčkoj, ali to ne znači da joj istovremeno ne pomaže.
A Papandreu je zapretio referendumom tek nakon što je postignut dogovor sa EU oko tog paketa pomoći.
Tako da vam je ceo tekst, za razliku od nekih prethodnih, na jako tankim nogama.
Preporuke:
2
3
86 petak, 11 novembar 2011 16:46
Veselo, veselo
Pragmatični cilj stvaranja a sada i razbijanja EU, od strane Nemačke, je da nakon "razdruživanja" oko sebe okupi one države koje smatra svojom interesnom sferom, pod firmom neke elitne EU. To su Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska, Austrija, Slovenija, Hrvatska a možda i Luksemburg i Holandija ukoliko se one budu dale. Na taj način Nemačka će "preseći" evropski kontinent od Baltičkog mora do Jadrana.
Već petnaest-dvadeset godina od strane nekih zapadnih političara i NATO rukovodilaca iznosi se mišljenje da EU ne treba širiti na pravoslavne zemlje Albaniju i BiH. Izgleda da su poslednja dešavanja samo razrada tog stava na terenu. Ekonomskim bankrotstvom Grčke, za godinu dana, stradaće Rumunija i Bugarska.
Preporuke:
4
1
87 nedelja, 13 novembar 2011 00:01
Turas
Blage,realno moguće prognoze,kombinovano bu đenjem(opet)Nemačke iza koje stoji "plutokra tija",Nju ejdž koji Obama stalno podvlači kada poseti svoje EU poslušnike,Vukadinović lepo tumači razložnim držanjem Srbije po strani.Srbi nikada ne smeju da zaborave da su za Nemačku"nužno zlo",prema kojima nemaju nikakve iluzije po bilo kom državnom pitanju.
Preporuke:
2
0
88 nedelja, 13 novembar 2011 05:38
Radoznao
Zašto ponekad komentare dajete na ovaj način?
Meni to izgleda nečitko.
Preporuke:
0
0
89 nedelja, 13 novembar 2011 20:20
Marko Gay
@ brm

Crnoje boki i Marko Gaj - iz supotstavljenih premisa svakog od vas proizilazi logički samo - nemogućnost bilo kakvog rešenja...


Mi ne verujemo u resenja koja se izvode iz premisa i rasprava, nego iz sile. Americka vojska je jaca od vojski svih ostalih zemalja zajedno upravo da bismo nametnuli resenje.

Nas je Fidel Kastro naucio da je nase pravo svojine od papira: sva ta preduzeca sto smo vam pokupovali mozete preko noci da vratite revolucijom. To mozemo da sprecimo samo silom, zato i jacamo vojsku.

Takode smo svesni klimave obaveznosti svih “obligacionih odnosa” kroz istoriju: i ropstvo je bilo obligacioni odnos pa se niko ne potresa sto je neki rob prekrsio svoju obavezu. Postoji dakle i veca slika, postoje stvari daleko vaznije od pisljivog obligacionog odnosa.
Preporuke:
2
2

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner